TNT i samobójstwo w Google – przekierowanie 301

Po wpisaniu w Google frazy jednowyrazowej “samobójstwo” w TOP 3 ukaże się wynik odsyłający do domeny TNT.com. Wszyscy zastanawiają się, dlaczego strona kuriera została wytypowana przez wyszukiwarkę dla zapytania zupełnie niezwiązanego z tą frazą.

TNT i samobójstwo
Dla osób poszukujących kontaktu do psychologia, domena TNT okaże się kiepskim wyborem, co niebawem zostanie pomszczone “wysokim współczynnikiem odrzuceń” w domenie.

Zobacz też: Pozycjonowanie sklepu Shoper >

seo generator

TNT i samobójstwo w Google

Firma kurierska TNT nie ma nic wspólnego z samobójstwem, ale korzysta z usług firmy SEO, która tak naprawdę zrobiła niezłą robotę, ale efekt był inni niż oczekiwany. Nie oznacza to, że cel nie został osiągnięty, bo przekierowanie wzniosło wspomnianą domenę również na inne frazy.

Praktyka ta nosi nazwę “przekierowanie 301” i jest bardzo dobrym zabiegiem pozycjonującym, ale może wywindować daną stronę w wynikach wyszukiwania na frazy, których nie potrzebujemy. W przypadku TNT, ryzykownym było robienie przekierowania z domeny o samobójstwach.

301 w htaccess i jedziesz

Przekierowanie 301 w pliku .htaccess polega na wykonaniu polecenia na domenie A, która w wynika tego działania będzie przekierowała ruch, jak i uzyskane pozycję do domeny B. Więc jeśli domena A miała wysokie pozycje na frazę “samobójstwo” to po przekierowaniu ten rezultat uzyska domena B. Oczywiście treść domeny A nie będzie widoczna dla odbiorcy, bo od razu przejdzie na stronę B.

Po pewnym czasie dojdzie do korekty i Google uzna, że domena B nie zawiera w swojej treści frazy “samobójstwo” i obniży się ranking tej podstrony na tę właśnie frazę.

Wady i zalety tej metody SEO

To jest bardzo dobra metoda, o czym wspominałem wielokrotnie. Jednak wadą jest robienie przekierowania z domeny niepowiązanej tematycznie z domeną uzyskującą przekierowanie.

Poważną wadą jest późniejszy rezultat objawiający się wysokim współczynnikiem odrzuceń. To najważniejszy parametr, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu rankingu w SERP’ach. Bowiem osoba, która szuka informacji o samobójstwie, wchodzi na domenę TNT.com i nie znajduje tam poszukiwanych informacji. Wówczas Google uznaje, że domena nie angażuje internautów i obniża pozycję w rankingu. Istnieją przypuszczenia, że może automatycznie obniżyć ranking dla wszystkich podstron na domenie.

Zaleta idąca z przekierownia 301 w .htaccess jest nieprzeceniona w SEO. Sprawia, że w bardzo krótkim czasie można uzyskać wysokie pozycje dla domeny pozycjonowanej. Takiego efektu nie da się osiągnąć żadną inną metodą. Więcej o przekierowaniu domeny 301 w tym wpisie. Zapraszam!