Spamowanie Wikipedii, jako praktyka SEO (black hat)

Firma The North Face  niedawno została wygwizdana przez społeczność SEO po manipulowaniu wynikami wyszukiwania grafiki Google wykonała potajemnie zaktualizowaną grafikę Wikipedii, aby upewnić się, że marka pojawiła się na górze wyników wyszukiwania grafiki Google. Dzisiaj pojawiły się nowe informacje na ten temat.
seo generator

Manipulowani grafiką w Google

W ubiegłym tygodniu marka odzieży outdoorowej The North Face i jej agencja reklamowa Leo Burnett Tailor Made, znalazły się pod ostrzałem po tym, jak agencja zaktualizowała zdjęcia na stronach Wikipedii dla popularnych miejsc podróży. Wysiłki były częścią (innowacyjnej) kampanii mającej na celu zdobycie topowych wyników wyszukiwania grafiki Google podczas wyszukiwania odpowiednich lokalizacji podróży.\

Zobacz też:

Twierdzono, że marka współpracowała z Wikimedia przy kampanii SEO, ale później sprostowano, że  The North Face nieetycznie manipuluje Wikipedią i ryzykowało zaufanie do misji Wikipedii „dla krótkotrwałego wyczynu marketingowego.”

„Jestem naprawdę zszokowany, że ta kampania się rozpoczęła” – powiedział Dan Shure, konsultant ds. SEO i gospodarz podcastów branżowych.

Reklama w najgorszym wydaniu?

Dan Shure nie jest sam w swoim szoku, że marka podejmie takie ryzyko. Dana DiTomaso, prezes agencji marketingu cyfrowego i SEO Kick Point, nazwała kampanię reklamową North Face w najgorszym wydaniu.

„Albo agencja nie zrozumiała, co robią, albo miała nadzieję wprowadzić w błąd ludzi, albo jedno i drugie”, powiedział DiTomaso, „Jest też bardzo jasne, że wiedzieli, że zostaną złapani, a odpowiedź„ przykro, że jesteśmy niegrzeczni! ” będzie częścią szumu generowanego przez kampanię.”

Shure nazwał kampanię sprytną, ale złą decyzją ze strony agencji

„Istnieje wiele sposobów na umieszczenie innych silnych witryn autorytatywnych w Google, ale powinieneś robić to tylko wtedy, gdy jest to etyczne”, powiedział Shure, „Na przykład, możesz odpowiadać na pytania w Quorze, które zajmują dobre miejsce w Google. I tak długo, jak Twoja odpowiedź jest dokładna i nie jest spamem, uważam to za dobry sposób na wykorzystanie tego  rankingu witryny w Google”

Shure uważa, że ​​kampania była samodzielna i krótkowzroczna ze strony The North Face i jej agencji.

Shame, shame

Najprawdopodobniej nierozważna kampania The North Face nie wpłynęła na branżę SEO jako całość. Ale z pewnością nie wspiera branży pod względem tego, jak ludzie spoza społeczności postrzegają pracę SEO.

„Myślę, że są ludzie, którzy wierzą w SEO i nie. Taka sztuczka posłuży wzmocnieniu przekonań osób, które już uważają, że nasza praca jest spamem” powiedział Shure.

Warto dodać, że jako konsultant SEO, Shure współpracował ze wszystkimi, od dyrektorów generalnych po pisarzy i ekspertów PPC, i mówi, że wiele osób nadal wierzy w korzyści z SEO.

Wprawdzie kampania The North Face mogła spowodować większą ekspozycję na markę, ale za jaką cenę? W swoim poście na temat kampanii, Wikipedia Foundation stwierdziła, że ​​wysiłki The North Face były „podobne do niszczenia własności publicznej”, a wątek Twittera na ten temat wzbudził wiele krytyki ze strony ludzi, którzy uznali strategię marki za niesmaczną.

Wielu specjalistów drwi nawet, że być może Spamiarze wygrają gdzieś nagrodę, ponieważ wiele nagród reklamowych koncentruje się na kreatywności zamiast na wynikach.

Kampania North Face skupia się na praktykach agencji, wymuszając pytanie: czy nagrody i krótkoterminowe wyniki SEO są warte ryzyka dla reputacji marki?

„Dla mnie to proste – myślę, że wszyscy wiemy głęboko, kiedy coś jest etyczne, czy nie” – powiedział Shure.