Przekierowanie 301 to bardzo dobra metoda SEO, którą łatwo zrobić i działa dosyć skutecznie. Jest kilka sprzecznych teorii, więc poniżej o tym, jak skutecznie pozycjonować stronę poprzez przekierowania w pliku .htaccess.
Co to jest przekierowanie 301?
Przekierowanie 301 to metoda na przekierowanie użytkownika z jednego adresu URL na inny. Redirect wykonywany jest w pliku .htaccess znajdującym się na domenie przekierowującej.
Użyteczność polega na kierowaniu internautów na inny adres internetowy, a korzyść SEO jest efektem ubocznym, aczkolwiek pożądanym dla branży SEO i logicznie ujmując – jest następstwem przekazania całej mocy domeny przekierowującej łącznie z uzyskanymi przez nią pozycjami w rankingu wyszukiwarki.
Co to jest plik .htaccess
Htaccess jest to plik konfiguracyjny używany przez serwery WWW Apache. Pliki tego typu określają bazowe ustawienia serwera i mogą być wykorzystane do zmiany jego zachowań. Każda funkcja w pliku .htaccess jest linią tekstu, lub kodu, która daje polecenie serwerowi.
Wprowadzanie zmian w .htaccess pozwala między innymi na:
- autoryzacje dostępu do zasobów (BasicAuth);
- zarządzenie modułem ModRewrite;
- blokowanie dostępu do katalogu;
- ustawienia stron błędów;
- wykonywanie przekierowań.
Jak prawidłowo zrobić przekierowanie 301 w htaccess?
Bez wątpienia należy wykonać kilka prób i przekonać się który kod działa poprawnie. Bowiem w zależności od oczekiwanych rezultatów kod może się różnić.
1. Standardowy kod, który wymaga posiadania takich samych adresów na nowej domenie:
# Permanent URL redirect – generated
Redirect 301 / https://nowa-domena.pl/
2. Wersja druga:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.stara-domena.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.nowa-domena.pl/$1 [R=301,L
3. Wersja 3, z domeny z www na bez www:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.twoja-domena.pl$
RewriteRule ^(.*) http://twoja-domena.pl/$1 [R=301,L]
4. Wersja 4, gdy chcesz przekierować konkretne adresy:
a) wklejasz kod nr 2
b) wklejasz kod nr 4:
Redirect 301 /stara-podstrona/ https://nowa-domena.pl/nowa-podstrona/
Ważne uwagi o 301
Ważna uwaga: Przy przekierowaniu 301 można popełnić kilka błędów. Po wklejeniu kodu i skopiowaniu pliku na serwer upewnij się: – czy wszystkie adresy przekierowują na nowy adres i nie generują 404 Not Found; – czy działają wersję z www i bez www oraz z http i z https; – czy przekierowane adresy mają taką samą lub podobną treść. |
Co się wydarzy po wprowadzeniu Redirect 301?
Po poprawnym wprowadzeniu przekierowania 301 (redirect 301) stara domena powinna przenieść internautę na nową domenę. Nie chodzi tylko o domenę główną, ale również wszystkie podstrony ze starej domeny. Przy dużej ilości podstron najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programu Screaming Frog, który wyrzuci wszystkie adresy ze starej domeny.
Użyj też narzędzia dostępnego na stronie: http://www.unmaskparasites.com/security-report/. Wpisz tam adres starej domeny, a uzyskasz informację, czy przekierowanie działa.
Oczywiście na efekt SEO trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Przykładowo redirect na jednej z moich domen trwał około 7-5 dni. Po tym czasie obie domeny były widoczne w Google, co generowało dodatkowy ruch, ale trwało krótko.
Co jeśli nie mam pliku .htaccess?
Co zrobić, gdy nie widzisz pliku .htaccess na swoim serwerze? Po prostu musisz utworzyć ten plik . Wystarczy, że skopiujesz byle jaki dokument txt na serwer i nazwiesz go: .htaccess. Jeśli plik już istnieje, możesz go edytować.
Dlaczego Google pozwala na przekierowanie?
W zasadzie Google musi zgodzić się na takie przekierowanie. Bowiem często duże firmy zmieniają nazwę domeny, bo wreszcie udało im się kupić domenę z nazwą ich firmy, którą ktoś sobie kiedyś zarejestrował. Google też korzysta z 301, gdy przekierowuje stare usługi na nowe adresy. Zatem trochę dziwnie wyglądałaby sytuacja, gdyby nie można było uzyskać pozycji w wyszukiwarce dla marki Panasonic, gdyby ta zdecydowała się przenieść ruch z przykładowej domeny Panasonic 24.
Wówczas musiałaby rozwijać dwa serwisy (stary i nowy) tylko po to by zachować stare pozycje w Google i jednocześnie walcząc o te same pozycje na nowej domenie.
Podsumowując, przekierowanie 301 daje dobre efekty SEO i nie należy nadwyrężać przychylności algorytmu i przekierowywać nietematyczne serwisy.