Przekierowanie 301 w htaccess (redirect) – jak zrobić, czy działa dla SEO?

Przekierowanie 301 to bardzo dobra metoda SEO, którą łatwo zrobić i działa dosyć skutecznie. Jest kilka sprzecznych teorii, więc poniżej o tym, jak skutecznie pozycjonować stronę poprzez przekierowania w pliku .htaccess.

seo generator

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to metoda na przekierowanie użytkownika z jednego adresu URL na inny. Redirect wykonywany jest w pliku .htaccess znajdującym się na domenie przekierowującej.

Użyteczność polega na kierowaniu internautów na inny adres internetowy, a korzyść SEO jest efektem ubocznym, aczkolwiek pożądanym dla branży SEO i logicznie ujmując – jest następstwem przekazania całej mocy domeny przekierowującej łącznie z uzyskanymi przez nią pozycjami w rankingu wyszukiwarki.

htaccess 301 seo czy

Co to jest plik .htaccess

Htaccess jest to plik konfiguracyjny używany przez serwery WWW Apache. Pliki tego typu określają bazowe ustawienia  serwera i mogą być wykorzystane do zmiany jego zachowań. Każda funkcja w pliku .htaccess jest linią tekstu, lub kodu, która daje polecenie serwerowi.

Wprowadzanie zmian w .htaccess pozwala między innymi na:

  • autoryzacje dostępu do zasobów (BasicAuth);
  • zarządzenie modułem ModRewrite;
  • blokowanie dostępu do katalogu;
  • ustawienia stron błędów;
  • wykonywanie przekierowań.

Jak prawidłowo zrobić przekierowanie 301 w htaccess?

Bez wątpienia należy wykonać kilka prób i przekonać się który kod działa poprawnie. Bowiem w zależności od oczekiwanych rezultatów kod może się różnić.

1. Standardowy kod, który wymaga posiadania takich samych adresów na nowej domenie:

# Permanent URL redirect – generated
Redirect 301 / https://nowa-domena.pl/

2. Wersja druga:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.stara-domena.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.nowa-domena.pl/$1 [R=301,L

3. Wersja 3, z domeny z www na bez www:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.twoja-domena.pl$
RewriteRule ^(.*) http://twoja-domena.pl/$1 [R=301,L]

4. Wersja 4, gdy chcesz przekierować konkretne adresy:

a) wklejasz kod nr 2
b) wklejasz kod nr 4:
Redirect 301 /stara-podstrona/ https://nowa-domena.pl/nowa-podstrona/

Ważne uwagi o 301

Ważna uwaga: Przy przekierowaniu 301 można popełnić kilka błędów. Po wklejeniu kodu i skopiowaniu pliku na serwer upewnij się:
– czy wszystkie adresy przekierowują na nowy adres i nie generują 404 Not Found;
– czy działają wersję z www i bez www oraz z http i z https;
– czy przekierowane adresy mają taką samą lub podobną treść.

Co się wydarzy po wprowadzeniu Redirect 301?

Po poprawnym wprowadzeniu przekierowania 301 (redirect 301) stara domena powinna przenieść internautę na nową domenę. Nie chodzi tylko o domenę główną, ale również wszystkie podstrony ze starej domeny. Przy dużej ilości podstron najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programu Screaming Frog, który wyrzuci wszystkie adresy ze starej domeny.

Użyj też narzędzia dostępnego na stronie: http://www.unmaskparasites.com/security-report/. Wpisz tam adres starej domeny, a uzyskasz informację, czy przekierowanie działa.

Oczywiście na efekt SEO trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Przykładowo redirect na jednej z moich domen trwał około 7-5 dni. Po tym czasie obie domeny były widoczne w Google, co generowało dodatkowy ruch, ale trwało krótko.

Co jeśli nie mam pliku .htaccess?

Co zrobić, gdy nie widzisz pliku .htaccess na swoim serwerze? Po prostu musisz utworzyć ten plik . Wystarczy, że skopiujesz byle jaki dokument txt na serwer i nazwiesz go: .htaccess. Jeśli plik już istnieje, możesz go edytować.

Dlaczego Google pozwala na przekierowanie?

W zasadzie Google musi zgodzić się na takie przekierowanie. Bowiem często duże firmy zmieniają nazwę domeny, bo wreszcie udało im się kupić domenę z nazwą ich firmy, którą ktoś sobie kiedyś zarejestrował. Google też korzysta z 301, gdy przekierowuje stare usługi na nowe adresy. Zatem trochę dziwnie wyglądałaby sytuacja, gdyby nie można było uzyskać pozycji w wyszukiwarce dla marki Panasonic, gdyby ta zdecydowała się przenieść ruch z przykładowej domeny Panasonic 24.

Wówczas musiałaby rozwijać dwa serwisy (stary i nowy) tylko po to by zachować stare pozycje w Google i jednocześnie walcząc o te same pozycje na nowej domenie.

Podsumowując, przekierowanie 301 daje dobre efekty SEO i nie należy nadwyrężać przychylności algorytmu i przekierowywać nietematyczne serwisy.