Nowe SEO w 2019 roku – co się zmienia, co nowego w pozycjonowaniu?

test strony mobilnej dla SEO
Na szczęście proste narzędzia oferuje samo Google. To podstawa w SEO!

Z nowym rokiem wchodzi kilka zmian do świata SEO. A kilka rzeczy odchodzi w zapomnienie. I nie będzie tutaj sloganów typ “content is king”, bo aby ta reguła zadziałała, potrzeba kilka warunków, które pozycjonowana domena musi spełnić. Poniżej 5 trendów na rok 2019, które będą istotne w pozycjonowaniu strony.

5 SEO trendów na 2019 rok

1. Ruch mobilny rządzi!

W 2019 postaw na ruch na urządzeniach mobilnych. W zasadzie nie postaw, a musisz postawić, bo crawler Gugla podąża za wersją mobilną i jeśli zawalisz tę indeksację, to zawalisz wszystko. Po prostu nie można starać się o uznanie crawlera na PC, bo oj jest mało istotny. Wersja na mobile, to ta, którą musisz uznać za podstawową, mimo, że pracujesz na laptopie ; -)

Jak zacząć pozycjonować na mobile? Po prostu wejdź do narzędzia “Test optymalizacji mobilnej”  i wklej tam adres swojej strony. Jeśli wynik wyjdzie negatywny, wstaw do pliku robots.txt “Allow” dla wyszczególnionych w urządzeniu plików. Jeśli design strony jest prawidłowo dostosowany do wersji mobilnej – powinieneś dostać zielone światło.

seo generator

2. Szybkość działania strony

Tutaj będzie trochę ciężej. Bo narzędzie do badania szybkości strony lubi wymagać zbyt wiele, Na forach mówi się jednak, że wynik medium (pomarańczowy) jest wystarczający i tak powinna śmigać Twoja strona. Jeśli jesteś na czerwono, to zainstaluj pluginy poprawiające szybkość strony (Fastest Cache i Autooptimize). Jeśli strona stoi na czymś innym niż WordPress, musisz sprawdzić, jaka część strony ładuje się zbyt wolno i koniecznie to naprawić lub nawet usunąć. Szybkość działania to jedna z ważnych wytycznych, więc warto o nią zawalczyć. Tutaj narzędzie do testu szybkości ładowania strony >

test szybkości domeny
Szybkość działania strony, to ważny element w pozycjonowaniu. Musisz mieć przynajmniej średni wynik.

3. Niech mówią o Twojej domenie

Google świetnie szpieguje i wie, gdy ktoś mówi o Twojej domenie. Oczywiście chodzi o strony społecznościowe i… Gmail. To nie musi (lub nie może) być link, jaki znamy od lat. Wystarczy, że wspomnisz na platformach społecznościowych, że “domena.pl jest fajna”, że “na domena,pl znajdują się ciekawe informacje o tym, że…”. Po prostu niech ludzie gadają i wiem, że to nie jest najprostsza rzecz na świecie, ale wystarczy kilka notek w społecznościówkach bez linku. Zresztą, od lat wiadomo, że po samej nazwie domeny (domena.pl) przemierza robot Google.

Polecany generator tekstów tutaj >

4. Stopka strony jest ważna!

Obecnie, nie wystarczy zamieszczenie kontaktu w stopce strony. Zauważ, że strony z top 10 mają sporo rzeczy w swojej stopce. Zatem podstawą są:

 • kontakt;
 • polityka prywatności;
 • informacja RODO.

Opcjonalnie:

 • strona autorów;
 • regulamin serwisu.

Dlaczego to jest ważne? Jeśli jesteś podmiotem profesjonalnie prowadzącym swoją stronę, to Google to wynagrodzi. W tym przypadku profesjonalizm rozumiany jest, jako odpowiedzialność za swoje słowo, więc musi pojawić się polityka prywatności i kontakt. Stopka to ważny element w SEO i jeden z prostszych do stworzenia.

5. Treść na stronie unikalna, poprawna i obszerna

Pamiętasz? Były już filtry za duplicate content i za ilość linków w tekście. Teraz, na punkcie jakości tekstu jest jeszcze większa fobia, bo musisz zadbać o więcej czynników:

 • unikalność (nie kopiuj od kogoś, rób solidny copywriting);
 • nie rób błędów i wiedz też, gdzie stawia się przecinek;
 • nie pisz krótkich tekstów, bo lepiej żaden niż krótki;
 • jakość (synonimy, listowanie, akapity i nagłówki)

Podsumowując powyższe punktu:

Wady pozycjonowania w 2019:

 • użytkownicy ważniejsi, niż działania SEO;
 • większa nieprzewidywalność algorytmu.

Zalety w 2019:

 • dobry tekst nadal ważny (choć wymaga nakładu pracy);
 • mniej linków znaczy lepiej.

Czy SEO w 2019 roku będzie łatwiejsze?

Nie, bo łatwe SEO skończyło się w 2012 roku. Teraz pozycja strony zależy od wielu czynników i niestety jednym z nich jest LOSOWOŚĆ. Jest sporo testów w sieci, również na PiO, gdzie wykazano, że dwie take same domeny, z prawie taką samą zawartością – radzą sobie zupełnie inaczej.

Oznacza, to że nadal mamy pod górkę, dlatego zalecam ludziom tworzenie dwóch, a nawet trzech serwisów i zlecanie pozycjonowania różnym firmom. W 2019 roku nadal musimy starać się o prawdziwe zdobywanie fanów, bo Google wie, kiedy ktoś nas doda do tzw. “ulubionych” i jest to dla niego bardzie wiarygodna informacja niż linki prowadzące do strony

Czy pozycjonowanie można zrobić sobie samodzielnie?

Tak, jeśli ma się czas, chęci, cierpliwość i minimalną wiedzę. Oczywiście nie będzie to bardzo profesjonalne pozycjonowanie, ale pewne zasady SEO może wprowadzić każdy. Bowiem, ważna jest obecność w sieciach społecznościowych i unikalny tekst (jak wspomniałem powyżej), Jednak, przy sklepach internetowych i innych większych stronach zalecałbym minimalne usługi SEO.

Zobacz też:
Generator tekstów
Czy linki się liczą?

Dlaczego usługi SEO są coraz droższe?

SEO umarło? A jak żyć bez SEOwania? Jeszcze trudniej!

SEO’wcy żądają więcej mimo, że mogą mniej. To prawda, ale chcą więcej, bo ich praca jest bardziej mozolna. Kiedyś wystarczyły linki z katalogów i jechało się do przodu. Niewiele trzeba było robić, by być w czołówce, nawet na najtrudniejsze słowa kluczowe.  Teraz, oprócz obszernych i unikalnych artykułów, trzeba zadbać jeszcze o dobrą jakość na Facebooku i Twitterze. Jest tego dosyć dużo, a czas kosztuje. Poniżej tekst z 2011 znaleziony na forum o pozycjonowaniu.

“zrobiłem kolesiowi katalogowanie i po 2 miesiącach on się rzuca, że jest za nisko w guglu, a stoi od tygodnia na 4 miejscu na ważną fraze. Czy ci udzie myślą, że za darmo się tam wskakuje?!”

Czy zdobywanie linków nadal się opłaca?

Rok 2019, to czas, w którym można śmiało powiedzieć, że należy odchodzić od zdobywania linków. ALE TRZEBA JE MIEĆ. Oznacza to, ze unikalna super treść na stronie nic nie znaczy, bez przynajmniej 2 linków. Osobiście uważam, że wystarczy 10 linków, by wbić trudną frazę do top 10, ale musi być spełniona cała masa innych warunków.