Newspack od Google na WordPress’ie za 1000 dolarów

Google właśnie położyło na stół $1,2mln i stworzy przy współpracy z WordPress narzędzie o nazwie Newspack. Będzie to platforma dla dziennikarzy, którzy łatwiej i więcej zarobią na swojej pracy. Niestety usługa ma kosztować co najmniej 1000$ miesięcznie, więc skorzystają ci, co i tak dobrze zarabiają na dziennikarstwie.

newspack-wordpress-google
seo generator

Co to jest Newspack?

Jest to gotowa do użycia, intuicyjna, ukierunkowana na przychody platforma wydawnicza, która pozwoli małym i średnim redakcjom prasowym przeznaczyć więcej zasobów na ich dziennikarstwo. Platforma będzie prosta w konfiguracji, łatwa w użyciu, trwała, elastyczna i szybka.
Newspack będzie rozwijany na WordPressie, najpopularniejszym CMS na świecie. Będzie wtyczką, która wybiera, usprawnia i upraszcza korzystanie z innych wtyczek.

Usługa obejmie:

 • hosting;
 • wsparcie;
 • bezpieczeństwo;
 • kopie zapasowe;
 • automatyczne aktualizacje;
 • szybkie przesyłanie wideo i obrazów;
 • ekskluzywne testy porównawcze;
 • połączenie z twórcami gazet;
 • członkostwo w rosnącej społeczności lokalnych wydawców.

Co Newspack da nowego?

Na razie nie wiadomo, czy Newspack może zaproponować coś, czego nie możemy mieć. Jednak sam fakt, że inicjatorem i inwestorem tego projektu jest Google sprawia, że warto o nim pomyśleć. Bowiem Google w ramach swojej inicjatywy Goolge News Initiative, w której wspiera dziennikarstwo w cyfrowej erze, postanowiło nawiązać współpracę z WordPress.

Na oficjalnym blogu projektu czytamy:

“Dziś z radością ogłaszamy finansowanie nowej platformy Newspack przez WordPress.com , skierowanej do małych i średnich organizacji informacyjnych. Google za pośrednictwem Google News Initiative przejmuje inicjatywę w zakresie wsparcia projektu i przeznaczył 1,2 mln USD. Inni fundatorzy to The Lenfest Institute for Journalism , który zapewnia 400 000 $; ConsenSys , venture studio wspierające Civil Media , które wnosi 350 000 $; oraz Fundacja Johna S. i Jamesa L. Knighta , która wnosi 250 000 $. Oczekuje się, że dodatkowe 200 000 USD z piątego źródła zostanie przeznaczone na projekt w tym miesiącu.”

Integracja platform WordPress i Newspack mają dać nową jakość

Nie wiadomo, jak projekt będzie wyglądał w wersji finalnej, ale idea jest dość prosta, bo jak podaje Google – narzędzie ma być ultra proste w obsłudze i służyć przede wszystkim dziennikarstwu lokalnemu. Newspack ma umożliwić dziennikarzom, to co w ich pracy najważniejsze – skupienie się na ich pracy. A to w praktyce oznacza, że już muszą zaprzątać sobie głowy wszelkimi aspektami technicznymi.

Kluczowe idee:

 1. Koncentracja na przychodach
  Głównym celem Newspack jest stworzenie podstaw dla zrównoważonego dziennikarstwa, a w tym celu głównym celem produktu zawsze powinny być dochody.
 2. Prostota w pracy
  Newspack nie polega na budowaniu nowej funkcjonalności – chodzi o identyfikację najlepszych istniejących narzędzi i zapewnienie prostego, relatywnego interfejsu do instalowania i konfigurowania ich, aby jak najlepiej służyć dziennikarstwu.
 3. Prosty design, ale z nutką oryginalności
  Wizualne elementy Newspack opierają się na idei, że wizualna różnica między serwisami informacyjnymi jest właściwie niewielka, a niekończące się dostosowywanie nie jest ani konieczne, ani pożądane. Planuje się udostępnić pojedynczy motyw z dostateczną elastycznością dostosowywania publikacji, aby wyrazić ich zróżnicowanie marki w znaczący sposób, oraz zestaw bloków Gutenberga, których mogą użyć do stworzenia idealnej strony.

Kasa od Google to dobry znak!

Jeśli chodzi o budżety, to Automattic, które stoi za WordPressem, wykłada na stół $1mln, a Google dorzuca kolejne $1,2mln. To, co podkreślają Ci drudzy, Newspack ma być stworzone przy konsultacjach z samymi zainteresowanymi, a więc dziennikarzami.

Wersja beta Newspack powinna pojawić się już w lipcu 2019 roku, a zapisy do niej już są otwarte. Finalna wersja ma się pojawić jeszcze w tym roku. Dodatkowo Newspack ma mieć natywną możliwość obsługi pluginów, dedykowanych do WordPress. Zatem, być może powstanie lżejszy, uproszczony do granic możliwości WordPress hostowany na serwerach Google.